Najnowszy Komentarz - Jednak hossa?

W ostatnim komentarzu informowaliśmy Państwa o zleceniach jakie złożyliśmy 17 października. Kupiliśmy UFK akcyjne reprezentujące rynki: polski, amerykański, niemiecki, rynek krajów rozwijających się (emerging... Czytaj całość

Komitet Inwestycyjny
08 Maj 2019
ZNOWU TRUMP !!!

ZNOWU TRUMP !

Po ostatniej zmianie skład naszego portfela UFK jest następujący.

15 % UFK  oparte o złoto ,

15% UFK  Templeton Global Total Return w walucie ,

70% UFK pieniężne , w zależności od tego, jakie są dostępne na platformie towarzystwa ubezpieczeniowego.

Wydawałoby się, że majówka przebiegnie w spokojnej atmosferze do końca, tym bardziej, że jeszcze na piątkowej sesji (3 maja) rynek w USA wspiął się na nowe szczyty, co zwiastowało dobre nastroje na sesję poniedziałkową. Niestety, w niedzielny wieczór ponownie dał znać o sobie Prezydent Trump. Ni stąd, ni zowąd umieścił na Tweeter’erze (załącznik nr1) informację o zamiarze podwyższenia cła na importowane towary z Chin, co oczywiście musiało wzbudzić obawy o ponowne rozpalenie wojny celnej na linii USA–Chiny.

Tego typu informacje pojawiały się już wcześniej, a poza tym zapowiadano pod koniec tygodnia spotkanie przedstawicieli obu stron w zasadzie na finalizowanie porozumienia, więc początkowe reakcje rynków nie były jakieś przesadne, łącznie z reakcją naszego rynku, który zatrzymał się prawie dokładnie na średniej 200-sesyjnej. W naszych założeniach średnia ta stanowiła linię obrony dla posiadanych przez nas pozycji w UFK akcyjnych. Z reguły jest tak, że rynki po dotarciu do tej średniej zawracają, przynajmniej w przypadku chwilowej korekty lub w przypadku mocnego rynku, jest to dobre miejsce na powiększenie pozycji. Wstrzymaliśmy się więc z decyzjami po sesji poniedziałkowej. Niestety, następnego dnia nastąpiła tylko chwilowa poprawa  i dalszy spadek, co uruchomiło nasze zlecenia „stop loss”.

Złożyliśmy zlecenia zmiany składu portfela UFK. Wystawiliśmy zlecenie sprzedaży 20% UFK reprezentujących Emerging Markets oraz 20% UFK reprezentujących nasz rodzimy indeks (załącznik nr2), czyli wszystkie posiadane obecnie UFK akcyjne. Jednocześnie uzupełniliśmy portfel o fundusze reprezentujące złoto. Na przykładzie BlackRock World Gold (załącznik nr3) fundusz ten wykonał korektę, do wcześniej pokonanej średniej (fioletowa średnia), która wcześniej przez wiele miesięcy stanowiła bardzo dobry wskaźnik opisujący średnioterminowy kierunek rynku. Poza tym, jeżeli Trump okaże się impulsem do większej korekty rynków akcyjnych, złoto przeważnie rośnie.

TRUMP-20190505.PNG

WIG20-20190507.PNG

BRWG-20190507.PNG

"Do przerwy 0:1"

Do każdej transakcji trzeba się jak najlepiej przygotować i zaplanować strategię na każdy “mecz”.
Ostateczny wynik i tak poznamy po końcowym gwizdku, bo w czasie meczu (roku) wszystko może się zdarzyć.

W dniu 1 października 2018 roku weszła w życie ustawa o dystrybucji ubezpieczeń, która m.in. wdrożyła do polskiego prawodawstwa zapisy unijnej dyrektywy o dystrybucji ubezpieczeń (IDD). Dostosowując się do wymogów tej ustawy, spółka Ontima została podzielona na dwie spółki:

1. Wykonującą czynności agencyjne (Ontima)
2. Wykonującą m.in. czynności brokerskie (Ontimax)

Ontima zajmuje się dystrybucją polis ubezpieczeniowych i ich administracją. Ontimax zajmuje się m.in. zarządzaniem funduszami UFK, w ramach polis ubezpieczeniowych.

Z uwagi na powyższą ustawę jesteśmy w trakcie rozdzielania naszych usług i przygotowywania dla Państwa nowej strony internetowej.