Najnowszy Komentarz - CŁA, CŁA, CŁA…

W poprzednim tygodniu zaszły okoliczności, które skłoniły nas do zmiany składu naszego portfela. Sprzedaliśmy UFK oparte o fundusze surowcowe i złoto. Obecnie posiadamy: 25%... Czytaj całość

Jacek Gaca dyrektor ds. inwestycji i produktu
11 Wrzesień 2017
WZROSTOWY TYDZIEŃ

W ubiegłym tygodniu posiadane przez nas fundusze UFK wzrosły następująco:

Franklin Natural Resources: +4,4%

Portfel Zagraniczny Surowcowy: +3,0%

Skarbiec Rynków Surowcowych: +2,5%

BR World Minning: +2,0%

BPH Glob. Surowców i żywności: +1,6%

 

W ubiegłym tygodniu nie dokonaliśmy zmiany składu naszego portfela funduszy UFK.

Nadal posiadamy 50 % w funduszach UFK surowcowych i 50 % w UFK pieniężnych (różnych w zależności od dostępności na obsługiwanych przez nas platformach).

Po prawie miesięcznym okresie korekty, i pierwszych jaskółkach poprawy w jeszcze poprzednim tygodniu, ostatni  tydzień był naprawdę udany dla naszych portfeli.

Szczególnie cieszy nas to, że wzrosty naszego portfela odbywały się pomimo spadającej naszej giełdy (zmiany GPW za ostatni tydzień: WIG: -1,4 % , WIG20: -1,7% , mWIG: -0,4%, sWIG80: -1,9%, Indeks Cenowy: -1,0%)

Oczywiście nie cieszymy się ze spadków polskiej giełdy. Jesteśmy jedynie zadowoleni z tego, że nie wzięliśmy udziału w ostatnim nerwowym wzroście na WIG 20, który równie nerwowo reaguje na to co się ostatnio dzieje na Półwyspie Koreańskim. Ponadto tak jak pisaliśmy w poprzednich komentarzach ciągle niepokoi nas zachowanie małych spółek vs  dużych spółek, a szczególnie indeksu cenowego, który po osiągnięciu szczytu 6 marca 2017 ciągle pogłębia spadki (to już blisko -12 %). Z takim charakterystycznym zachowaniem, gdzie WIG 20 poprawia szczyty a małe spółki wręcz odwrotnie, bardzo często mieliśmy do czynienia przed większymi spadkami na rynkach akcyjnych. Czy i tym razem tak będzie to zobaczymy.

Oczywiście po tak dynamicznych wzrostach na naszych funduszach, naturalnie może pojawić się korekta. Chcemy się jej przyjrzeć i w zależności od jej przebiegu podjąć decyzję. Podobnie jest z polskim rynkiem, na którym z kolei spodziewamy się odreagowania.

załącznik nr 1: Franklin Natural Resources – Generali; Vienna

załącznik nr 2: BR World Minning – Generali

załącznik nr 3: Skarbiec Rynków Surowcowych – AXA

 

"Do przerwy 0:1"

Do każdej transakcji trzeba się jak najlepiej przygotować i zaplanować strategię na każdy “mecz”.
Ostateczny wynik i tak poznamy po końcowym gwizdku, bo w czasie meczu (roku) wszystko może się zdarzyć.