Najnowszy Komentarz - Podsumowanie 2018 roku

Zastanawiając się nad ubiegłym rokiem, właściwie możemy uznać, że nie jest nam żal, że już się skończył, oczywiście mając na myśli szeroko rozumiany rynek... Czytaj całość

Jacek Gaca dyrektor ds. inwestycji i produktu
18 Czerwiec 2018
WOJNA CELNA

W ostatnim tygodniu nie zmieniliśmy składu naszego portfela UFK i nadal posiadamy UFK typu „ short” na polski rynek, UFK oparte na surowcach, złocie oraz największą pozycję w bezpiecznych UFK pieniężnych.

W piątek administracja Stanów Zjednoczonych wprowadziła jednostronnie cła. Sam pomysł takich działań nie był zaskoczeniem, ponieważ prezydent Donald Trump nie krył wcześniej swoich protekcjonistycznych zapędów. Choć wydawało się, że w myśl szeroko rozumianej gospodarki wolnorynkowej, o co zresztą zabiegali przywódcy pozostałych mocarstw, nie udało się odwieść przywódcy od podjętej wcześniej decyzji. Oczywiście takie działanie wywoła działania odwetowe, a w konsekwencji wzrosną ceny produktów po obu stronach oceanu i jak zwykle zapłacą za to zwykli obywatele. Z ciekawszych informacji należy wspomnieć o kolejnej, już siódmej podwyżce stóp procentowych w USA. Reasumując, jeśli kończą się czasy niskich stóp procentowych i zaczyna rosnąć koszt pieniądza, to robi się mieszanka wybuchowa. Tak tylko na marginesie kryzys lat 30-tych też zaczął się od wprowadzenia ceł!! Oby ten scenariusz się nie sprawdził, dla dobra wszystkich. To oczywiście życzeniowo.

Nadal więc nie widzimy powodu do rozstawania się z UFK typu „short” (rośnie kiedy rynek spada), ze względu na otoczenie, o którym wyżej wspomniałem, a także na permanentną słabość naszego rodzimego rynku. Wystarczy spojrzeć na indeks cenowy całego polskiego rynku (załącznik nr 1), gdzie nie widać nawet światełka w tunelu. W załączniku numer 2 prezentujemy wykres kontraktów terminowych na WIG20, na których oparte są notowania UFK short. Od początku marca (1 marca otwieraliśmy pozycję w UFK short) kontrakty przebywały z grubsza rzecz ujmując w prostokącie ograniczonym od dołu poziomem 2200, a od góry poziomem 2334.  Właśnie na dzisiejszej sesji, już w sposób zdecydowany, opuściliśmy ten obszar dołem, co tylko potwierdza kontynuację trendu spadkowego rozpoczętego na przełomie stycznia i lutego.

Jeżeli chodzi o surowce, to otrzymały one mocny cios w piątek od Trumpa, ale na obecną chwilę ich wyceny są jeszcze oddalone od przyjętej przez nas linii obrony (załącznik nr 3 indeks surowcowy Rogers). Pierwsza reakcja na wprowadzenie ceł mogła być nerwowa i lepiej poczekać na rozwój sytuacji. Ponadto należy pamiętać, że większość surowców jest wycenianych w USD, a ten mocno się umocnił do innych walut w piątek i powinien częściowo zniwelować spadek samych surowców.

Zakładamy, że ogólne zamieszanie z cłami powinno wspierać też złoto jako bezpieczną przystań, stąd nie widzimy powodu do zamykania UFK opartych na tym kruszcu, a które utrzymujemy w naszym portfelu już od pewnego czasu.

Reasumując, jesteśmy świadkami historii dziejącej się na naszych oczach i tym bardziej należy pilnie przyglądać się rozwojowi sytuacji.

f/INDEKS CENOWY – 20180618.PNG

/f/WIG20-KONTRAKTY-20180618.PNG

/f/ROGERS-20180618-TYGODNIOWY.PNG

"Do przerwy 0:1"

Do każdej transakcji trzeba się jak najlepiej przygotować i zaplanować strategię na każdy “mecz”.
Ostateczny wynik i tak poznamy po końcowym gwizdku, bo w czasie meczu (roku) wszystko może się zdarzyć.

W dniu 1 października 2018 roku weszła w życie ustawa o dystrybucji ubezpieczeń, która m.in. wdrożyła do polskiego prawodawstwa zapisy unijnej dyrektywy o dystrybucji ubezpieczeń (IDD). Dostosowując się do wymogów tej ustawy, spółka Ontima została podzielona na dwie spółki: wykonującą czynności agencyjne (Ontima) i wykonującą m.in. czynności brokerskie (Ontimax) Ontima zajmuje się dystrybucją polis ubezpieczeniowych i ich administracją. Ontimax zajmuje się m.in. zarządzaniem funduszami UFK, w ramach polis ubezpieczeniowych.

Z uwagi na powyższą ustawę jesteśmy w trakcie rozdzielania naszych usług i przygotowywania dla Państwa nowej strony internetowej.