Najnowszy Komentarz - Podsumowanie 2018 roku

Zastanawiając się nad ubiegłym rokiem, właściwie możemy uznać, że nie jest nam żal, że już się skończył, oczywiście mając na myśli szeroko rozumiany rynek... Czytaj całość

Jacek Gaca dyrektor ds. inwestycji i produktu
26 Listopad 2018
W KLESZCZACH

Może brzmi to już trochę nudno, ale nadal posiadamy 100% portfela w UFK bezpiecznych.

Oczywiście nie można się spodziewać na tych funduszach dużych zysków, są na poziomie lokat bankowych. W zależności od produktu staramy się wybierać takie, które mają jak najbardziej liniowy przebieg. Ich rentowność za ostatnie 12 miesięcy dochodzi do 2,40%.

Rynki światowe znajdują się pod presją wielu negatywnych czynników. Końcowe porozumienie dotyczące Brexitu i związane z tym twarde stanowisko UE. Brak akceptacji deficytu włoskiego budżetu przez Komisję Europejską w Brukseli. Ponad 50 milinów pustych mieszkań w Chinach czekających na klienta (!!!) w tle wojny celnej z USA. Wyraźne spowolnienie w gospodarce u naszego zachodniego sąsiada.

Na naszym parkiecie jest jeszcze ciekawiej. Afera goni aferę. Najpierw Getback i Altus a teraz KNF z Idea Bankiem i Getin Noble Bank. Rynek największych spółek po spadku na początku roku, od 8 miesięcy jest w podobnym miejscu, dobrze obrazuje to  wykres indeksu WiG 20 (załącznik 1).
Natomiast skalę przeceny z jaką mamy do czynienia na szerokim rynku, najlepiej obrazuje wykres Indeksu Cenowego całego rynku (załącznik 2). Mamy tu do czynienia z ponad 40% spadkiem od marca 2017, a obecny poziom jest już poniżej dna z bessy 2009 roku.

Oczywiście jest też światełko w tunelu. Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę o Pracowniczych Programach Kapitałowych. Realne pieniądze z tego programu oczywiście trafią już na giełdę od przyszłego roku. Taki regularny zastrzyk popytu może oczywiście mieć pozytywny wpływ na wyceny akcji i tu widzimy potencjał.

/f/WIG_20.png

/f/INDEKS_CENOWY.png

"Do przerwy 0:1"

Do każdej transakcji trzeba się jak najlepiej przygotować i zaplanować strategię na każdy “mecz”.
Ostateczny wynik i tak poznamy po końcowym gwizdku, bo w czasie meczu (roku) wszystko może się zdarzyć.

W dniu 1 października 2018 roku weszła w życie ustawa o dystrybucji ubezpieczeń, która m.in. wdrożyła do polskiego prawodawstwa zapisy unijnej dyrektywy o dystrybucji ubezpieczeń (IDD). Dostosowując się do wymogów tej ustawy, spółka Ontima została podzielona na dwie spółki: wykonującą czynności agencyjne (Ontima) i wykonującą m.in. czynności brokerskie (Ontimax) Ontima zajmuje się dystrybucją polis ubezpieczeniowych i ich administracją. Ontimax zajmuje się m.in. zarządzaniem funduszami UFK, w ramach polis ubezpieczeniowych.

Z uwagi na powyższą ustawę jesteśmy w trakcie rozdzielania naszych usług i przygotowywania dla Państwa nowej strony internetowej.