Najnowszy Komentarz - TURECKI NIEWYPAŁ

Niestety czasami pisanie komentarza nie jest przyjemne. Dzieje się tak wówczas, kiedy musimy Państwu opowiedzieć o nieudanej transakcji. 20 września złożyliśmy zlecenia zamykające wcześniejsze... Czytaj całość

Jacek Gaca dyrektor ds. inwestycji i produktu
17 Sierpień 2018
TURECKA BURZA

W ostatnim czasie wróciliśmy całym portfelem do bezpiecznej przystani, tj. do UFK pieniężne – 100%.

Na rynkach zagościł czas, gdzie indeksy giełdowe charakteryzują się bardzo dużą zmiennością, zarówno na krajowym jak i zagranicznym parkiecie.

W ostatnim czasie głównym tematem jest spór dyplomatyczny na linii Turcja-USA. Poszło o aresztowanie amerykańskiego pastora przez rząd Erdogana pod zarzutem przeprowadzenia zamachu stanu w Turcji. Skończyło się na wzajemnych sankcjach (podwojenie ceł) nałożonych przez USA i Turcję. Jak nie trudno się domyśleć takie zabawy polityków skończyły się poważnymi spadkami tureckiej waluty i giełdy. Oczywiście pogorszony sentyment rozlał się na inne rynki, które nie w takim samym stopniu jak w Turcji, ale też odnotowały spadki.

Wracając do surowców, a właściwie ceł na linii USA-Chiny, ze zmienną intensyfikacją w dalszym ciągu temat jest aktualny. Sentyment tego rynku nie jest najlepszy co widać na indeksie CRY, który ciągle notuje niższe poziomy. Na pocieszenie już bez naszego udziału.

Ciekawym tematem jest także zachowanie złota. Surowiec ten zawsze uważany za bezpieczną przystań na czas zawieruchy, tym razem kompletnie nie spełnił pokładanych w nim oczekiwań i spada nawet mocniej niż inne surowce. No cóż z rynkiem się nie dyskutuje. Pewnie po jakimś czasie dowiemy się, co lub kto, stał za tak znaczną przeceną. Na szczęście, to także nie jest już nasze zmartwienie i podczas poprzedniej zmiany, także pozbyliśmy się tego „złotego” aktywa.

No cóż, czasy są różne, raz się zarabia łatwo i relatywnie dużo z tego co się wokół dzieje wydaje się oczywiste. Są też czasy, gdzie ważniejsze jest zachowanie kapitału, stanięcie w bezpiecznej odległości i obserwacja „w przyczajeniu” na dogodny moment na nowe rozdanie.

/f/indeks_CRY.png

"Do przerwy 0:1"

Do każdej transakcji trzeba się jak najlepiej przygotować i zaplanować strategię na każdy “mecz”.
Ostateczny wynik i tak poznamy po końcowym gwizdku, bo w czasie meczu (roku) wszystko może się zdarzyć.

W dniu 1 października 2018 roku weszła w życie ustawa o dystrybucji ubezpieczeń, która m.in. wdrożyła do polskiego prawodawstwa zapisy unijnej dyrektywy o dystrybucji ubezpieczeń (IDD). Dostosowując się do wymogów tej ustawy, spółka Ontima została podzielona na dwie spółki:

1. Wykonującą czynności agencyjne (Ontima)
2. Wykonującą m.in. czynności brokerskie (Ontimax)

Ontima zajmuje się dystrybucją polis ubezpieczeniowych i ich administracją. Ontimax zajmuje się m.in. zarządzaniem funduszami UFK, w ramach polis ubezpieczeniowych.

Z uwagi na powyższą ustawę jesteśmy w trakcie rozdzielania naszych usług i przygotowywania dla Państwa nowej strony internetowej.