Najnowszy Komentarz - CŁA, CŁA, CŁA…

W poprzednim tygodniu zaszły okoliczności, które skłoniły nas do zmiany składu naszego portfela. Sprzedaliśmy UFK oparte o fundusze surowcowe i złoto. Obecnie posiadamy: 25%... Czytaj całość

Włodzimierz Liszewski prezes zarządu
09 Październik 2017
TECHNICZNE DYLEMATY

Pod koniec września zdecydowaliśmy się na zmianę składu naszego portfela. Generalnie pożegnaliśmy się na razie z funduszami surowcowymi i wróciliśmy na polski rynek doważając portfel, tam gdzie było to możliwe, funduszem skorelowanym z relacją dolara do złotego (Templeton Global Total Return).

Różnica dotyczyła jedynie platformy AXA, gdzie nadal zachowaliśmy fundusz UFK Skarbiec Rynków Surowcowych, z racji odmiennego zachowania w stosunku do innych funduszy surowcowych na platformach Vienna i Generali.  Jak widać w załączniku nr1 po spodziewanej przez nas korekcie, fundusz ten zbliżył się po ostatniej sesji do lokalnych maksimów sprzed korekty. Nasz dotychczasowy lider portfela, Franklin Natural Resources, którego sprzedaliśmy po 7,28 , wydaje się, że po dotarciu do oporów, o których pisaliśmy w poprzednim komentarzu, rozpoczął właśnie korektę ruchu wzrostowego. (załącznik nr2). Wskazują na to zaznaczone strzałki na wykresie wskaźnika macd, odbicie od średniej 200-sesyjnej oraz sygnał zejścia wskaźnika RSI z obszaru wykupienia do strefy neutralnej.

Jeżeli chodzi o fundusze akcyjne reprezentujące polski rynek, to wybrany przez nas fundusz NOVO Akcji (platformy Generali i Vienna), po korekcie z początku tygodnia, zaliczył po ostatniej sesji wzrost o +1,6%, znosząc tym samym wcześniejszy spadek do wsparcia. Wzrost ten będzie widoczny na rachunkach naszych klientów dopiero w poniedziałek wieczorem (przesunięcie w czasie wycen na platformach, w stosunku do notowań funduszu).

Zachowanie przedstawionych powyżej przykładowych funduszy, z naszego ostatniego rozdania, wpisuje się w szerszy obraz zachowania indeksów będących obecnie w kręgu naszego zainteresowania. Zarówno na polskim rynku, ale też na rynku surowcowym jesteśmy w dość ciekawym miejscu. Obiektywnie rzecz ujmując, prawdopodobieństwo ruchu w górę lub w dół należałoby ocenić remisowo. Jeżeli chodzi o główny indeks naszego rynku WIG20 (załącznik nr3) nic jeszcze nie jest przesądzone. Po dość dotkliwej korekcie, jak na standardy tegoroczne, do poziomu 2420 punktów, wig20 zbliżył się w ubiegłym tygodniu do poziomu pierwszych technicznych oporów. Można przyjąć, że wyjście rynku powyżej 2480 powinno skutkować kontynuacją ruchu w górę. Z kolei ponowne zejście poniżej strefy 2400:2420 będziemy traktowali jako sygnał sprzedaży. Jeżeli chodzi o mWIG40 to sygnał kupna wygenerowany w ostatnim tygodniu września wstępnie wygląda na pułapkę, ale podobnie jak to ma miejsce na WIGu20 dopiero zdecydowane opuszczenie strefy 4890:4960 będziemy mogli uznać za wiarygodny sygnał.

Rynek surowcowy również pozostaje w kręgu naszych zainteresowań, ale chwilowo mamy odwrotną sytuację do rynku polskiego. Na surowcach jesteśmy po wzroście i pojawieniu się krótkoterminowych problemów z kontynuacją ruchu na północ. Na naszym rodzimym parkiecie, po wrześniowej korekcie, rysuje się szansa na wzrosty. Patrząc jedynie na zmiany indeksów, to w pierwszym tygodniu października surowcowy indeks Rogers spadł -1,18%, natomiast WIG20 w skali tygodnia wzrósł o +1,1%. Tak więc nasza ostatnia decyzja z perspektywy tygodniowej wydaje się póki co trafna, ale tak naprawdę dopiero dalszy rozwój zdarzeń, a przede wszystkim moment zamknięcia pozycji zdecyduje o tym, czy był to ruch właściwy, czy nie.

Przy okazji,  pozwalamy sobie przytoczyć procentowy wynik naszej ostatniej transakcji. Na poszczególnych funduszach(kurs sprzedaży do kursu kupna) wyglądało to następująco:

Generali (3-dniowe): BlackRock World Minning: +5,3%;  Franklin Natural Resources: +3,8%;  Portfel Zagraniczny surowcowy: +3,0%;

Generali (5-dniowe): BlackRock World Minning: +7,1%;  Franklin: +3,0%;  Portfel Zagraniczny Surowcowy: +3,0%;

Vienna-Life: BPH Surowców i Żywności: +0,9%;  Franklin Natural Resources: +3,1%.

Jeżeli chodzi o AXA, to tak jak wspomnieliśmy na początku, nie zamknęliśmy jeszcze pozycji w funduszu surowcowym.

Oczywiście zawsze można było lepiej, ale przeważnie w analizie „porozdaniowej”, czyli po fakcie. Dla przykładu w tym samym czasie indeksy polskiej giełdy zachowały się następująco: WIG20: +2,9%; mWIG40: 0,0%; sWIG80: -4,6%.

"Do przerwy 0:1"

Do każdej transakcji trzeba się jak najlepiej przygotować i zaplanować strategię na każdy “mecz”.
Ostateczny wynik i tak poznamy po końcowym gwizdku, bo w czasie meczu (roku) wszystko może się zdarzyć.