Najnowszy Komentarz - Podsumowanie 2018 roku

Zastanawiając się nad ubiegłym rokiem, właściwie możemy uznać, że nie jest nam żal, że już się skończył, oczywiście mając na myśli szeroko rozumiany rynek... Czytaj całość

Włodzimierz Liszewski prezes zarządu
22 Grudzień 2017
ŚWIĘTA, ŚWIĘTA….

W składzie naszego portfela nie nastąpiły żadne zmiany i nadal pozostajemy w funduszach pieniężnych. Patrząc na wykres głównego indeksu naszej giełdy w ostatnich miesiącach (załącznik nr1), z dzisiejszej perspektywy pozostawanie poza rynkiem było jak najbardziej uzasadnione. Na wykresie zaznaczyliśmy strzałkami poziom indeksu każdego 22 dnia miesiąca, począwszy od września. Różnica między maksimum i minimum z tych dni wyniosła raptem 1,2 procenta. Nie ma o czym mówić. Ani zmiana serii kontraktów terminowych (15 grudnia), ani przygotowanie do „rasowania” wyników na koniec roku niczego nie zmieniła. W tym roku pozostały nam jeszcze trzy sesje giełdowe, ale poza kosmetyką wycen poszczególnych funduszy trudno spodziewać się jakiś rewelacji.

My przeznaczamy ten okres na przygotowania do nowego rozdania w przyszłym roku, a może być interesująco. Jeżeli spojrzymy na wykres (załącznik nr2, zwrócił na to uwagę w jednym z komentarzy analityk Pan Tomasz Gessner) 10-letnich obligacji skarbowych USA, możemy zauważyć zachodzącą zmianę, która powinna mieć wpływ na rynkowe zmiany w przyszłym roku. Otóż od szczytu rentowności z 1982 roku, aż do teraz mieliśmy do czynienia ze spadkiem rentowności, czyli z umacnianiem się wycen obligacji. W całym tym okresie następował dopływ kapitału w stronę obligacji. Analizując wykres, ale też z uwagi na obecne i planowane podwyżki stóp procentowych w USA, można już zauważyć zmianę kierunku przepływu kapitału. Następuje odwrót od obligacji, a więc zasadniczym pytaniem na najbliższą przyszłość powinno być pytanie o klasy aktywów, które będą beneficjentami tego odpływu i nad tym planujemy się obecnie skupić, mając nadzieję i przekonanie, że kolejny rok giełdowy będzie dla naszych Klientów zdecydowanie lepszy, niż obecny.

 

ŻYCZYMY PAŃSTWU WESOŁYCH ŚWIĄT I WSZYSTKIEGO NAJLEPSZEGO W NOWYM ROKU!!!

"Do przerwy 0:1"

Do każdej transakcji trzeba się jak najlepiej przygotować i zaplanować strategię na każdy “mecz”.
Ostateczny wynik i tak poznamy po końcowym gwizdku, bo w czasie meczu (roku) wszystko może się zdarzyć.

W dniu 1 października 2018 roku weszła w życie ustawa o dystrybucji ubezpieczeń, która m.in. wdrożyła do polskiego prawodawstwa zapisy unijnej dyrektywy o dystrybucji ubezpieczeń (IDD). Dostosowując się do wymogów tej ustawy, spółka Ontima została podzielona na dwie spółki: wykonującą czynności agencyjne (Ontima) i wykonującą m.in. czynności brokerskie (Ontimax) Ontima zajmuje się dystrybucją polis ubezpieczeniowych i ich administracją. Ontimax zajmuje się m.in. zarządzaniem funduszami UFK, w ramach polis ubezpieczeniowych.

Z uwagi na powyższą ustawę jesteśmy w trakcie rozdzielania naszych usług i przygotowywania dla Państwa nowej strony internetowej.