Najnowszy Komentarz - CŁA, CŁA, CŁA…

W poprzednim tygodniu zaszły okoliczności, które skłoniły nas do zmiany składu naszego portfela. Sprzedaliśmy UFK oparte o fundusze surowcowe i złoto. Obecnie posiadamy: 25%... Czytaj całość

Jacek Gaca dyrektor ds. inwestycji i produktu
31 Lipiec 2017
SUROWCOWE ROZDANIE

W ostatnim tygodniu wprowadziliśmy zmianę w portfelach, które składają się z następujących funduszy:

 

50% fundusze surowcowe

50% fundusz pieniężny

 

Przyczyną zmiany było bardzo silne zachowanie surowców, które dynamicznym ruchem odwzorował indeks surowcowy Rogers International (załączniki nr 1 i 2). Indeks pokonał od dawna obserwowany przez nas poziom 5.0 pkt (patrz załącznik). Surowce zachowują się w ostatnim czasie żwawo, co zawdzięczają w dużej mierze dynamicznemu ruchowi na parze EURUSD.  Tutaj wydarzyła się rzecz ciekawa i rzadko spotykana, którą jest opuszczenie przez główną światową parę walutową 2,5-letniego zakresu wahań (patrz załącznik nr 3). Osłabiający się dolar jest silnym paliwem wzrostowym dla surowców, dlatego zdecydowaliśmy na zaangażowanie 50% portfela. Zgodnie z naszą metodologią, bronić się będziemy w przypadku ewentualnego zanegowania obecnego wybicia w górę na wspomnianym indeksie surowcowym lub zaniku relatywnej siły w tej klasie aktywów.

 

Na naszym rynku w dalszym ciągu bez rozstrzygnięć. Indeks największych polskich spółek niezdecydowanie waha się w 3-miesięcznym kanale bocznym, co i rusz negując wygenerowane sygnały kupna lub sprzedaży. W tej sytuacji, nie pozostaje nam nic innego, jak przyglądać się biegowi wydarzeń z bezpiecznej odległości.

"Do przerwy 0:1"

Do każdej transakcji trzeba się jak najlepiej przygotować i zaplanować strategię na każdy “mecz”.
Ostateczny wynik i tak poznamy po końcowym gwizdku, bo w czasie meczu (roku) wszystko może się zdarzyć.