Najnowszy Komentarz - Podsumowanie 2018 roku

Zastanawiając się nad ubiegłym rokiem, właściwie możemy uznać, że nie jest nam żal, że już się skończył, oczywiście mając na myśli szeroko rozumiany rynek... Czytaj całość

Jacek Gaca dyrektor ds. inwestycji i produktu
08 Styczeń 2018
PODSUMOWANIE 2017

Drodzy Państwo, Szanowni  Klienci

Koniec roku to zawsze okres planów i postanowień. Tak samo jest zapewne w Państwa przypadku, a już na pewno u nas w spółce ONTIMA.

Przede wszystkim i po pierwsze życzymy Państwu bardzo udanego, radosnego i bogatego nowego roku we wszystkich jego aspektach zawodowych i osobistych.

Z  racji naszej współpracy, szczególnie gorąco życzymy sukcesów w aspekcie finansowym, do czego ufamy, uda nam  się znacząco przyczynić.

Nowy rok to też czas podsumowań.

Po pierwsze ogromnie dziękujemy za kolejny rok współpracy, w którym obdarzyliście nas Państwo zaufaniem.

Z niektórymi z Was mamy przyjemność działać już 9 lat. W tym czasie udało nam się zdecydowanie zwiększyć wartość naszych polis. Ponadto przez niemal dekadę współpracy nie było roku  zakończonego stratą co, na tle innych bardzo dobrych funduszy jest wynikiem spektakularnym.  Ze wszystkich sił staramy się udowadniać, że wybór ONTIMA na partnera zapewniającego komfort i bezpieczeństwo w elemencie inwestycji był jak najbardziej trafny.

Ostatni rok zamykamy wynikiem 3,43% (załącznik nr1- Generali Omniprofit). Nie jest to szczyt marzeń, ani naszych, ani zapewne także i Państwa. Jednak w odniesieniu do najbardziej popularnych instrumentów finansowych jak lokaty i inne produkty bankowe jest to wynik dobry, choć nie bardzo dobry.

Pragniemy nadmienić, że miniony rok był nas bardzo trudny. Tak jak pisaliśmy w wielu komentarzach byliśmy stale zaskakiwani totalnym rozjazdem w notowaniach głównego indeksu naszej giełdy, czyli WIGu20, który notował dobre wyniki i innymi polskimi indeksami, szczególnie sWIGu80 i indeksu cenowego, które z kolei notorycznie spadały począwszy od marca. Z takim scenariuszem zetknęliśmy się po raz pierwszy i być może nasza interpretacja tego faktu nie była trafna. Poza tym umacniający się złoty ograniczał nasze możliwości w wyborze funduszy, nominowanych w innych walutach, których spadek wobec złotego skutecznie hamował wzrosty wycen funduszy.

Oczywiście, w analizie „porozdaniowej” wiemy co należało zrobić. Zawsze po fakcie wiadomo. W ubiegłym roku najlepszym polskim funduszem był NOVO Akcji, który na przestrzeni ostatniego roku zanotował spektakularny wzrost wartości jednostki. Wystarczyło tylko utrzymać pozycję w tym funduszy, który przecież mieliśmy w składzie naszego portfela na początku roku. Niestety, nasz błąd, nie zrobiliśmy tego.

Jeżeli jednak rozmawiamy o inwestycjach w dłuższym okresie, a takimi przecież dysponujemy produktami, to proszę zwrócić uwagę na okres trzech lat (załącznik nr2). Niebieska pozioma linia pokazuje poziom notowań tego funduszu z początku 2015 roku. Dziś, po tak spektakularnym ostatnim roku, wartość jednostki tego funduszu jest jeszcze poniżej tej sprzed 3 lat. W przypadku naszego portfela (załącznik nr1) jesteśmy +11,6% w stosunku do początku 2015 roku. Zdajemy sobie sprawę, że to marne pocieszenie, ale konkretna metodologia działania na rynku sprawdza się różnie, w zależności od sytuacji w danym roku. Tak więc jeszcze raz bijemy się w pierś i mamy nadzieję, że kolejny rok będzie zdecydowanie lepszy.

W Ontima stawiamy na regularną i zrównoważoną strategię inwestycyjną w celu nie tylko pomnażania zysków, ale także pełnej, długoterminowej ochrony Państwa kapitału. Bezpieczeństwo i zaufanie klientów to podstawa naszej działalności, dlatego tez czasem nie podejmujemy niepewnych i ryzykownych decyzji. Stabilny i długofalowy oraz regularny wzrost to nasz cel.

W 2018 roku zrobimy wszystko i zwielokrotnimy wysiłki w celu osiągnięcia lepszych parametrów inwestycyjnych oraz  obsługi Państwa polis.

Mamy wielką nadzieję, że zdecydujecie się Państwo nam w tym nieco pomóc, dzieląc się  swoimi uwagami, spostrzeżeniami i sugestiami. Państwa opinia i ocena oraz Państwa zadowolenie i spokój finansowy we współpracy z ONTIMA jest dla nas kluczowy.

Zespół Ontima

 

 

"Do przerwy 0:1"

Do każdej transakcji trzeba się jak najlepiej przygotować i zaplanować strategię na każdy “mecz”.
Ostateczny wynik i tak poznamy po końcowym gwizdku, bo w czasie meczu (roku) wszystko może się zdarzyć.

W dniu 1 października 2018 roku weszła w życie ustawa o dystrybucji ubezpieczeń, która m.in. wdrożyła do polskiego prawodawstwa zapisy unijnej dyrektywy o dystrybucji ubezpieczeń (IDD). Dostosowując się do wymogów tej ustawy, spółka Ontima została podzielona na dwie spółki: wykonującą czynności agencyjne (Ontima) i wykonującą m.in. czynności brokerskie (Ontimax) Ontima zajmuje się dystrybucją polis ubezpieczeniowych i ich administracją. Ontimax zajmuje się m.in. zarządzaniem funduszami UFK, w ramach polis ubezpieczeniowych.

Z uwagi na powyższą ustawę jesteśmy w trakcie rozdzielania naszych usług i przygotowywania dla Państwa nowej strony internetowej.