Najnowszy Komentarz - Podsumowanie 2018 roku

Zastanawiając się nad ubiegłym rokiem, właściwie możemy uznać, że nie jest nam żal, że już się skończył, oczywiście mając na myśli szeroko rozumiany rynek... Czytaj całość

Jacek Gaca dyrektor ds. inwestycji i produktu
11 Grudzień 2017
NUDA

A u nas ciągle bez zmian w portfelu i na naszym rodzimym rynku.

Nasz portfel UFK pozostaje w bezpiecznej przystani na funduszach pieniężnych w 100%.

Z kolei nasz parkiet pozostaje, w naszej oczywiście subiektywnej ocenie, po pierwsze w relatywnej słabości do reszty rynków, a po drugiej brakuje na tyle mocnych negatywnych impulsów, aby wykonał większą  przecenę.

W najbliższy piątek mamy wygasanie grudniowych kontraktów terminowych, co zawsze jest próbą przeciągania rynku przez dużych graczy w jedynie „słuszną” swoją stronę (równie dobrze może to być w górę, jak i w dół). Ponadto zbliżający się koniec roku i zbliżające się potencjalne bonusy dla zarządzających funduszami, też raczej służą utrzymaniu, bądź też podciąganiu wycen spółek (raczej dotyczy małych). I tu też występuje pewna niedogodność. Po tak dużym spadku (minus 17%) na indeksie małych spółek, aż się prosi, aby wziąć udział w tym odbiciu, ale niestety nie dysponujemy obecnie funduszami UFK skorelowanymi bezpośrednio z sWIG 80. Dostępne są UFK na spółki duże i średnie, a te już nie zachęcają (wykres w załączeniu). Obserwowane przez nas UFK dedykowane dla małych i średnich spółek, z naszych obserwacji, mają głównie spółki z mWIG40.

Rynki zagraniczne pozostają, tak jak już we wcześniejszych komentarzach pisaliśmy pod negatywnym wpływem silnej złotówki, która obniża wyceny dedykowanych funduszy w obcej walucie.

Ostatnie decyzje odnośnie obniżenia opodatkowania dla amerykańskich firm działających na rynku w Stanach odbiły się przeceną rynków azjatyckich i rynków surowcowych (załącznik).

Tak więc może do znudzenia, ale nadal oszczędzamy wojsko (kapitał) do walki w bardziej klarownej sytuacji.

 

"Do przerwy 0:1"

Do każdej transakcji trzeba się jak najlepiej przygotować i zaplanować strategię na każdy “mecz”.
Ostateczny wynik i tak poznamy po końcowym gwizdku, bo w czasie meczu (roku) wszystko może się zdarzyć.

W dniu 1 października 2018 roku weszła w życie ustawa o dystrybucji ubezpieczeń, która m.in. wdrożyła do polskiego prawodawstwa zapisy unijnej dyrektywy o dystrybucji ubezpieczeń (IDD). Dostosowując się do wymogów tej ustawy, spółka Ontima została podzielona na dwie spółki: wykonującą czynności agencyjne (Ontima) i wykonującą m.in. czynności brokerskie (Ontimax) Ontima zajmuje się dystrybucją polis ubezpieczeniowych i ich administracją. Ontimax zajmuje się m.in. zarządzaniem funduszami UFK, w ramach polis ubezpieczeniowych.

Z uwagi na powyższą ustawę jesteśmy w trakcie rozdzielania naszych usług i przygotowywania dla Państwa nowej strony internetowej.