Najnowszy Komentarz - Podsumowanie 2018 roku

Zastanawiając się nad ubiegłym rokiem, właściwie możemy uznać, że nie jest nam żal, że już się skończył, oczywiście mając na myśli szeroko rozumiany rynek... Czytaj całość

Jacek Gaca dyrektor ds. inwestycji i produktu
15 Listopad 2017
I PO „ODBICIU”….

W poprzednim tygodniu nie dokonaliśmy zmiany składu naszego portfela i nadal mamy ulokowany cały kapitał w UFK pieniężnych na wszystkich obsługiwanych przez nas platformach.
Tym razem rynek niespecjalnie nas zaskoczył. Tak jak zakładaliśmy, dwa dni wzrostów na dużych i średnich spółkach okazały się być jedynie odbiciem po wcześniejszych spadkach. W innym wariancie można się było zastanawiać, czy nie jest to początek nowego impulsu wzrostowego. Nic takiego jednak nie nastąpiło, co więcej dziś można raczej mówić o ryzyku zmiany tendencji na spadkową, przynajmniej w średnim terminie, co wpisuje się w nasze oczekiwania i aktualny skład portfela.
Mówimy tu o głównym indeksie naszego rynku. O słabości maluchów piszemy już od jakiegoś czasu i nic w tej kwestii nie uległo poprawie.
Z kolei bessa na indeksie cenowym całego rynku, która trwa już od marca potwierdza nienajlepszy obraz polskiego rynku. Minusem dopełniającym obraz był styl w jakim „byki” oddały cały swój dorobek. Całe wzrostowe odbicie zostało zanegowane szybko i bezkompromisowo.
Trudno w takiej sytuacji o optymizm. Na szczęście dzisiejsze spadki nas już nie dotyczą. Ostatnia transakcja okazała się nieudana (dobre wejście i spóźnione wyjście) ale z dzisiejszej perspektywy nie żałujemy, że zamknęliśmy pozycję.
Na dziś cały czas analizujemy sytuację, oczywiście nie tylko na polskim rynku. Jednak z dostępnych funduszy UFK nic specjalnie nas nie przekonuje. Najbliżej nam ponownie do tematu surowcowego ale akurat teraz oczekujemy raczej dokończenia korekty. Nie ukrywamy też – tak czysto technicznie – ponownie interesująco wyglądają fundusze zarabiające na spadkach. W tym przypadku trzeba jednak zachować szczególną ostrożność przy otwieraniu pozycji. W przypadku „krótkiej pozycji” lepiej trochę się spóźnić i poczekać na ewidentną zmianę tendencji, chociaż z drugiej strony słowo „ewidentnie” na giełdzie raczej nie występuje.

"Do przerwy 0:1"

Do każdej transakcji trzeba się jak najlepiej przygotować i zaplanować strategię na każdy “mecz”.
Ostateczny wynik i tak poznamy po końcowym gwizdku, bo w czasie meczu (roku) wszystko może się zdarzyć.

W dniu 1 października 2018 roku weszła w życie ustawa o dystrybucji ubezpieczeń, która m.in. wdrożyła do polskiego prawodawstwa zapisy unijnej dyrektywy o dystrybucji ubezpieczeń (IDD). Dostosowując się do wymogów tej ustawy, spółka Ontima została podzielona na dwie spółki: wykonującą czynności agencyjne (Ontima) i wykonującą m.in. czynności brokerskie (Ontimax) Ontima zajmuje się dystrybucją polis ubezpieczeniowych i ich administracją. Ontimax zajmuje się m.in. zarządzaniem funduszami UFK, w ramach polis ubezpieczeniowych.

Z uwagi na powyższą ustawę jesteśmy w trakcie rozdzielania naszych usług i przygotowywania dla Państwa nowej strony internetowej.