Najnowszy Komentarz - USA-CHINY CIĄG DALSZY

Donald Trump w niedzielę, dwa tygodnie temu (twett z 6 maja) doprowadził do zawieszenia negocjacji, nie godząc się na to, co na wiosnę bieżącego... Czytaj całość

Włodzimierz Liszewski prezes zarządu
16 Kwiecień 2018
27. URODZINY

Dokładnie dzisiaj mija 27 lat od pierwszej sesji na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie, w której to mieliśmy okazję uczestniczyć osobiście.

W poprzednim tygodniu zmieniliśmy skład naszego portfela UFK na wszystkich obsługiwanych przez nas platformach. Generalnie w portfelach pojawiły się od 30% do 40% Ubezpieczeniowe Fundusze Kapitałowe reprezentujące rynek surowców, kosztem zmniejszenia udziału UFK pieniężnych. Różnice w wysokości zaangażowania wynikają z dostępności funduszy UFK, inaczej mówiąc  platformy w jednym towarzystwie różnią się składem UFK w zależności od produktu.

Tam gdzie było to możliwe pozostawiliśmy  20% UFK typu short a pozostała część (40%-60%) w UFK pienieżnych.

Pomysł na UFK surowcowe zrodził się z obserwacji jaką widzimy na najważniejszym, naszym zdaniem, wykresie dla tej klasy aktywów, czyli indeksie CRB (załącznik nr1) vs. amerykański S&P500. Patrząc na historię zauważamy pewne podobieństwo do sytuacji z drugiej połowy 2007 roku. Indeks giełdowy budował formację szczytową,natomiast CRB „ walczył” z pokonaniem istotnego oporu. Dalej to już znamy historię, S&P500 w krótkim czasie spadł o -20%, a w tym samym czasie CRB urósł ponad +30%. Obecna sytuacja w naszej ocenie przypomina tamtą z 2007 roku. S&P500 jeszcze broni się na wsparciu, a CRB jest tuż pod bardzo istotnym oporym, gdzie po przebiciu otwiera się szansa na możliwość pokaźnych wzrostów.

W dalszym ciągu uważamy, że UFK  zarabiające na spadkach wygląda obiecująco. Po przebiciu  w dół na wykresie dziennym średniej 200 sesyjnej  (załącznik nr 2 -czerwona średnia) mamy do czynienia z tendencją spadkową. Obecnie jesteśmy świadkami korekty wzrostowej, ale do poziomu  +/- 2370 niczego to nie zmienia. Dopiero skuteczne pokonanie czerwonej średniej będziemy realizowali nasz poziom obrony.

Kolejną pozycją w portfelu jest UFK oparte na złocie (nie jest dostępne na wszystkich platformach). W tym przypadku mamy do czynienia z pozytywnym obrazem, który jest charakterystyczny w okresie konsolidacji przed wzrostem w ujęciu zarówno krótko jak i długoterminowym, oczywiście w naszej opinii. (załącznik nr 3)

Jak zwykle przypominamy, że istnieje ryzyko, iż nasze założenia będziemy musieli zweryfikować i dopasować się do rozwoju sytuacji.

Z okazji urodzin Giełdy chcielibyśmy życzyć Państwu samych trafnych posunięć na rynku UFK.

"Do przerwy 0:1"

Do każdej transakcji trzeba się jak najlepiej przygotować i zaplanować strategię na każdy “mecz”.
Ostateczny wynik i tak poznamy po końcowym gwizdku, bo w czasie meczu (roku) wszystko może się zdarzyć.

W dniu 1 października 2018 roku weszła w życie ustawa o dystrybucji ubezpieczeń, która m.in. wdrożyła do polskiego prawodawstwa zapisy unijnej dyrektywy o dystrybucji ubezpieczeń (IDD). Dostosowując się do wymogów tej ustawy, spółka Ontima została podzielona na dwie spółki:

1. Wykonującą czynności agencyjne (Ontima)
2. Wykonującą m.in. czynności brokerskie (Ontimax)

Ontima zajmuje się dystrybucją polis ubezpieczeniowych i ich administracją. Ontimax zajmuje się m.in. zarządzaniem funduszami UFK, w ramach polis ubezpieczeniowych.

Z uwagi na powyższą ustawę jesteśmy w trakcie rozdzielania naszych usług i przygotowywania dla Państwa nowej strony internetowej.